September 16th, 2019
udowa i eksploatacja kotłów parowych podlega we wszystkich krajach specjalnym przepisom urzędowym. Bardziej liberalne postanowienia odnoszą się przy tym do kotłów o niższych ciśnieniach roboczych, w których uniemożliwiono przekroczenie górnego ciśnienia granicznego, wskutek zastosowania urządzeń zabezpieczających. Ciśnienie graniczne wynosi obecnie w Niemczech 0,5 atn. Kotły tego, rodzaju oznacza się jako parowe kotły niskiego, ciśnienia (w skrócie kotły niskoprężne). Można je ustawiać pod zamieszkałymi, pomieszczeniami i nie wymagają one stałego dozowania. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
W bardzo rozległych urządzeniach można ułożyć dolny przewód rozdzielczy w kształcie piły. Przewód rozdzielczy jest odwadniany w punkcie E za pomocą syfonu wodnego. Syfon wodny jest to rura o kształcie litery U, gdzie w obu ramionach poziom kondensatu ustala się na różnych wysokościach odpowiednio do ciśnienia w kotle w rurze tej zbiera się stopniowo kondensat, a następnie odpływa w punkcie b do zbiorczego przewodu kondensacyjnego. Syfon musi być nieco dłuższy, niż odcinek odpowiadający ciśnieniu roboczemu, aby uniknąć przebicia zamknięcia wodnego w chwilach wahań ciśnienia. Syfony wodne spełniają przeto to samo zadanie co urządzenia do odprowadzania kondensatu, mają jednak tę zaletę, że pracują zawsze prawidłowo, bo nie ma w nich ruchomych części, a ponadto mogą bezbłędnie odprowadzić dowolnie małe lub duże ilości kondensatu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Wyobraźmy sobie grzejnik całkowicie zimny – napełniony powietrzem. Zawór grzejnika jest początkowo zupełnie zamknięty, a przewód przed zaworem jest wypełniony parą o niewielkim nadciśnieniu. Jeśli zawór otwiera się powoli, wówczas para wchodzi do grzejnika. Zachowanie sili pary w grzejniku zależne jest przede wszystkim od tego, że ciężar właściwy powietrza nawet przy 100 st. C jest półtora raza większy od ciężaru właściwego pary, a więc para unosi się nad powietrzem. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Ogrzewania parowe pracują tylko wtedy bez zakłóceń i hałasów, jeśli można prawidłowo odwodnić wszystkie części sieci prowadzące parę i jeśli kondensat ze wszelkich miejsc odwadniających i miejsc użytkowania może z łatwością dopływać z powrotem do kotła. Dla spełnienia tego warunku należy wykonywać przewody kondensatu o dostatecznie dużych średni- cach, układać je ze spadkiem oraz prawidłowo przeprowadzać ich napowietrzanie lub odpowietrzanie. Tylko wtedy wolno oczekiwać równomiernego ogrzania całego urządzenia, jeżeli z całej sieci rur można szybko usunąć powietrze i jeśli nigdzie w urządzeniu kondensat nie ulega spiętrzaniu wskutek zbyt obfitego skraplania się pary w okresie rozgrzewania. W ten sam sposób w jaki przeprowadza się odpowietrzanie powinno być możliwe napowietrzenie grzejników odłączonych albo części sieci tak, aby kondensat został całkowicie usunięty. W przeciwnym przypadku występują silne uderzenia wody przy ponownym uruchamianiu albo przy wzroście ciśnienia. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Przyjmując, że kąpiel pod natryskiem trwa średnio fi minut (bez rozbierania się i ubierania), jeden natrysk może obsłużyć w ciągu pół godziny- 6.osób lub24 osoby w ciągu 2 godzin. Przy produkcji czystej i dwugodzinnym czasie kąpieli liczba potrzebnych natrysków jest nieduża. Natomiast przy produkcji brudnej i przy 30-minutowej kąpieli liczba natrysków wypada bardzo duża . Więcej niż 33 natrysków nie należy stosować. W takich wypadkach zamiast zwykłych natrysków urządza się tzw. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Układ pomieszczeń szatni czystej i brudnej powinien być taki, żeby po pracy robotnik zmuszony był przejść do szatni czystej przez trakt kąpielowy, zdejmując uprzednio ubranie i bieliznę roboczą w szatni brudnej. W drodze powrotnej robotnik zastaje drzwi do szatni czystej zamknięte i musi przejść przez korytarz natryskowy i osusznie do szatni czystej. Osusznią ma powietrze ogrzewane do temperatury + 40°C; Czas potrzebny do osuszenia dala wynosi 2 minuty. Na jednego pracownika należy przyjmować 1,5 m podłogi. Potrzebna powierzchnia osuszni wynika z obliczenia: przez 1 korytarz natryskowy przechodzi czasie 30 minut – 120 osób; do osuszni wchodzi .i wychodzi z niej zatem co dwie minuty – 8 osób. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Potrzebna powierzchnia pomieszczenia dla jednego natrysku z przejściami wynosi: 1. Natryski kabinowe: . a) przy kabinach obustronnych b) przy kabinach jednostronnych 1,9 m2 2,5 m2 2. Natryski szeregowe równoległe 2,4 m2 3. Natryski grupowe 3,1 m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Grubość górnej warstwy roboczej filtru złożonej z piasku kwarcowego o średnicy ziaren 0,3-0,6 mm, wynosi 0,6-1,0 m. Poniżej znajduje się warstwa żwiru i kamyków •0 średnicy ziaren od 1 do 30 mm, o grubości 0,4-0,6 spoczywająca na: urządzeniu drenażowym z rur dziurkowanych, z rusztu ceramicznego lub kamiennego, względnie sita. Warstwę filtrującą piasku pokrywa warstwa wody o wys. 0,9-1,2 m. Prędkość filtrowania wynosi 0,1-0,2 m/godz; przy małej ilości zawiesiny w wodzie, np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Filtry pośpieszne Filtry pośpieszne, podobnie jak filtry powolne, mają warstwę filtrującą z piasku. Stosuje się czysty piasek kwarcowy o ziarnach. 0,6-1,0 mm, a więc nieco grubszy niż dla filtrów powolnych. W filtrach pośpiesznych zanieczyszczenie filtru postępuje szybciej i urządzenia te muszą być oczyszczane raz na dobę, a podczas przyboru wody i zwiększenia ilości zawiesiny – częściej. Warstwę wody 0,3-0,7 m filtruje się przez warstwę piasku o grubo 0,6- 0,8 m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Filtry pośpieszne budowane są jako otwarte lub jako zamknięte o różnych konstrukcjach. Otwarty filtr pośpieszny systemu Reiserta. Woda dopływa korytem do komory , w której filtruje się i przepływając przez regulator prędkości filtracji odpływa do zbiornika czystej wody. Warstwa filtracyjna jest płukana. za pomocą wtłaczania sprężonego powietrza do dolnej części komory. Read the rest of this entry »
Comments Off